TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Çağın illeti narsisizm”Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün düzenlediği 4’üncü Çınaraltı Gençlik Söyleşilerinin konuğu oldu. Üniversite öğrencilerinin yoğun katılım gösterdiği, “Geçimsizler” başlığının konuşulduğu söyleşide Prof. Dr. Nevzat Tarhan geçimsizlerle geçinmenin yollarına değindi.

Düzce Gençlik Spor İl Müdürlüğü Ek Hizmet Binası Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğinin moderatörlüğünü Psikolog Tuba Karacan üstlendi.  

“Çağın illeti narsisizm”

Kişilik yapısı ve kişilik bozukluğu ile ilgili paylaşımlarda bulunan Tarhan, narsist insanların özelliklerine değindi. Tarhan, “Narsist insanlar herkesi çatlatır fakat kendisine asla bir şey olmaz. Şu anda gençler arasında en büyük hastalık, çağın illeti olarak adlandırdığımız narsisizmdir. Her insanın içinde narsist bir çekirdek vardır. Çocuklar kendilerini dünyanın merkezinde görürler. Ben ve diğerleri diye düşünürler” şeklinde konuştu.

“Dindar olmak narsisizmi eğitmeye yetmiyor”

Narsisim hakkında bilgi veren Tarhan, dindar olmanın narsisizmi eğitmeye yetmediğini söyledi. Tarhan, “Bir çocuğun beynine, öğrendiği her şey tohum olarak atılıyor ve ileriki yaşlarında bu tohumlar ağaca dönüşüyor. Çocuklar sevgi yatırımını bebeklik döneminde yalnızca kendisine ve annesine yapıyor. Yürümeye başlayıp hayatı tanıdıkça kardeşlerine de sevgi yatırımı yapıyor. Daha sonra vatan, insanlık ve yaradan gibi şeylere de sevgi yatırımı yapıyor. Ancak şizofren olan her kimse bir müddet sonra yine kendisini sevmeye başlıyor.

Kendini dünyanın merkezi olarak görüyor ve büyüklük rahatsızlığı başlıyor. Narsist kişide küçük dağları ben yarattım duygusu oluşuyor. Dindar olmak narsisizmi eğitmeye yetmiyor. Gerekli ritüelleri yapıp yine de narsist olabiliyor insanlar” dedi.“Narsisizmi çevre besliyor”

Kişinin çekirdek narsisizminde çevrenin de etkili olduğuna değinen Tarhan, narsisizmi çevrenin beslediğini ifade etti. Tarhan, "Kişiye kral rolünü oyna dediğin zaman ben yapamam diyor ama herkes ona kral gibi davranınca o havaya giriyor. Narsisizmi çevre besliyor. Kişide eğer özeleştiri becerisi, bağımsız bakma becerisi yoksa çevreden beslenir. Narsist olmak demek, dağları tepeleri dolaşmak demektir. Kişi düştüğü zaman ise parçalanır” şeklinde konuştu.

“Kişiye hak etmediği övgüyü vermek ona kötülük yapmaktır” 

Narsist kişilerin özgüvenli rolü oynayarak kendilerini korumaya aldıklarını belirten Tarhan, narsist kişilerin arka planında sıradan olmaktan korktuğunu söyledi. Tarhan, “24 saat yüzen köpekbalıkları yüzmedikleri zaman ölürler, narsist kişilere gösterilen övgü zayıfladığı zaman örnekteki gibi mecazi anlamda ölürler diyebiliriz. Bir insanın kendilerini övmeleri halinde rahatlarlar. Bu yüzden narsist kişiye hak etmediği övgüyü vermek ona kötülük yapmaktır. İstedikleri övgüyü hak ettikleri kadar vermemiz gerekiyor. Bazı anne babalar çocuklarını devamlı överler. Davranış ve çabalarını övmeleri güzel ama kişiliklerini överlerse çocuk ben neymişim ya düşüncesine kapılıyor ve çocuğu narsist bir kişilik bekliyor” dedi.“Narsist kişilerde tanrı kompleksi vardır”

Narsist insanların en büyük sorununun yalnız kalmak olduğuna değinen Tarhan, narsist kişilerde iletişim kurmanın zorluğunu vurguladı. Tarhan, “Narsist kişilerde tanrı kompleksi vardır. Her şeyi kontrol etmeliyim diye düşünürler, kontrol edemediği şeyin kendine ait olmadığını düşünürler. Narsist kişilerle iletişim kurmak çok zordur. Çevresindeki herkesten kendilerini soyutlarlar” şeklinde konuştu.

“Kişisel gelişimciler, kişilere yardımcı oluyorum derken zarar veriyor”

Tarhan, kişisel gelişimcilerin sen yaparsın, başarırsın söylemlerinin kişiye yardımcı olmak yerine kişiye zarar verdiğini belirtti. Tarhan, “Kişisel gelişimciler, kişilere yardımcı oluyorum derken aslında kişilere zarar veriyorlar. Kişiye sen yaparsın, başarırsın diyorlar ve kişi o anlık rahatlıyor, mutlu oluyor. Onun etkisiyle kendini olmadığı yerlerde görüyor. Çevresindeki insanları beğenmemeye başlıyor. Kapital sistemin zihinlerde yaptığı sosyal rahatsızlık ortaya çıkıyor” dedi.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın da katıldığı söyleşi programında Vali Dağlı, programın sonunda Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a hediye takdiminde bulundu. Tarhan, yanlarında kitaplarını getiren öğrencilere kitaplarını da imzaladı.

Okunma : 6310

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri