TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sakarya Kültür ve Eğitim Vakfının düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. Halka açık düzenlenen etkinlikte Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Son Kale Aile” konusunda aileye dair önemli paylaşımlarda bulundu. Tarhan, “Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor” dedi.

Sedirvan Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor” 2

“Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor” 

Aile kavramının önemine değinen Tarhan, günümüzde aile kavramının değiştiğini toplumu koruyan sosyal normların yıkıldığını söyledi. Tarhan, “Son sığınak, son kale aile, bir şehri düşünün şehrin dış surları vardır o yıkıldığı zaman o şehir kaybedilir. Toplumu koruyan sosyal normlar, sosyal duvarlar vardır günümüzde onlar maalesef yıkıldı. Gelenekler açısından bu iletişim geriliği popüler kültür geriliği ailenin surlarını yıktı. Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

“Bütün dünyada aile ile ilgili büyük bir kriz var”

Gelişen teknoloji ve endüstri devriminden bahseden Tarhan, günümüzde evin güvenli olmadığını belirtti. Tarhan, “Evin açık kapısı internet. Evin güvenli olduğunu düşünüyoruz fakat evin açık kapısı internet. Çocuklarımız internetin güvensiz ortamında herkesle her şeyi konuşabiliyor. Olumsuz birçok şeyle ilgilenebiliyor. Bütün dünyada aile ile ilgili büyük bir kriz var” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor” 3

“Batı’da Kaliforniya Sendromu”

Batı’da mutluluk bilimine ihtiyaç duyulmasının nedenini yaşanılan medeniyet krizi olduğunu belirten Tarhan, Kaliforniya’nın eğlence endüstrisi nedeniyle bu bölgede yaşayan birçok insanın hedonizm kurbanı olduğunu ifade etti. Haz peşinde koşan insanların bu hazza ulaşamadıklarında depresyona girip bencilleştiğini, sonraki aşamada ise yalnızlaştığını ifade etti. Bu yalnızlık sonucu ise mutsuzluğun meydana geldiğini belirtti.

“Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!”

Aileyi zayıflatan 3 hastalığa değinen Tarhan, Sekülarizm, Bireycilik ve Sosyal Anominin aileyi olumsuz etkilediğini ifade etti. Tarhan, ailelere çocuk yetiştirme konusunda tavsiyelerde bulundu. Tarhan, “Gençlere, çocuklara kimlik kazandırmamız gerekiyor. Sorgulayan, eleştiren, kendini geliştiren, kendini inşa edebilen gençler yetiştirmeliyiz. Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı buna göre aile saadeti için; sevgi, sadakat, saygı, sabır, samimiyet ve maneviyat olmalı” dedi.

Etkinlik sonrası katılımlarından dolayı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a Sakarya Kültür ve Eğitim Vakfı Müdürü Kemal Kurt hediye taktiminde bulundu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor” 4

Program sonrası Prof. Dr. Nevzat Tarhan okurlarının kitaplarını imzalayarak onlarla sohbet etti. Tarhan okurları ile bol bol fotoğraf da çektirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bugün ailemiz kendini korumaya çalışıyor” 5

Okunma : 2130

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri