TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Ailede altın kural: 4S!”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan;  “Ailede altın kural: 4S!”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbul Bilim Koleji Aliya Izzetbegoviç Kültür Merkezinde 'Çocuğun Gelişiminde Anne ve Babanın Rolü’ adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Tarhan, sevgi, sadakat, saygı, sabır kavramlarının ailede çok önemli olduğunu, görünmeyen bir bağ gibi aileyi bir arada tuttuğunu belirtti.

“Einstein iyi bir bilim adamı fakat iyi bir babamı?”

Evlilik, aile ve çocuk konusuna, Einstein’dan örnek vererek başlayan Tarhan, iyi bir bilim adamı olduğunu fakat Einstein’ın iyi bir eş ve baba olmadığını söyledi. Çok yüksek bir IQ’ya sahip olduğunu fakat duygusal zekâsının yerlerde süründüğünü dile getiren Tarhan, Einstein’in gençlere rol model gösterebileceğimiz biri olmadığını belirtti. Tarhan; “Başarılı ama mutlu değil, evliliğini iyi yürütememiş. O halde Einstein gençlere rol model gösterebileceğimiz biri değil” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan;  “Ailede altın kural: 4S!” 2

“Birey, küçük bir aile, aile büyük bir bireydir”

Ailenin nasıl bir kurum olduğunu açıklayan Tarhan; “ Aile canlı bir yapıdır. Birey küçük bir aile,  aile büyük bir bireydir. Aile aslında toplumun temel taşıdır. Aileden toplum toplumdan da millet oluşur” dedi.
Ailenin sağlıklı olması ve sağlıklı bireyler yetiştirmenin önemini vurgulayan Tarhan, sistem piramidinden örnek vererek bu piramidin en üstünde sadakat olduğunu söyledi. Kurumsal sadakat bağlılık çalışmaları adlı sıralamada üç önemli madde olduğunu, ilk sırada kişinin kurumu sevmesi geldiğini, ikinci sırada güvencenin, üçüncü sırada ise aldığı ücret geldiğini belirten Tarhan, bu durum aile içinde geçerli olduğunu dile getirdi.

“Kendi kendinin lideri olmayan bir kişi ailede de lider olamaz”

Kendi kendinin lideri olmayan bir kişi ailede de lider olamayacağını söyleyen Tarhan; “Patron insanları korkutur, buyurgandır fakat lider sevgi beklemez sever. Annelik ve babalıkta bir liderlik türüdür. Artık korkutarak parmak sallayan bir liderlik dönemi geçti” dedi ve gençlik sorgulamaya başladığını, bu zamanda ikna yöntemini kullanarak gençlere iyi ve kötüyü gerekçeleriyle anlatmak gerektiğinin tavsiyesini verdi. Tarhan, bu zamanda en güçlü silahın akıl yöntemini kullanarak insanlara anlatmak olduğunun da altını çizdi.

“Çocuk, evin küçük hükümdarı!”

Önceden anne erkil aileler varken şimdi çocuk erkil ailelere dönüştüğünü söyleyen Tarhan; “Çocuk evin küçük hükümdarı. Anne baba çocuğa hizmet ediyor. Hâlbuki anne babanın görevi çocuğu mutlu etmek değil çocuğu hayata hazırlamaktır” dedi.

“İlk sevgi nesnesi; insanın nesidir!”

Çocuklarda ki özgürlük kavramının yanlış kullanıldığını, özgürlük değil sınırsızlık öğretildiğini belirten Tarhan, “özgürlükte kişi nerede durması gerektiğini bilmiş olması gerekiyor. Başkasının hakkına zarar vermek özgürlük olmaz. Bunun için özgürlüğün öğretilmesi gerekiyor” dedi.

“İş ve ev rollerinizi karıştırmayın!”

Kendi hayatında komutan arkadaşıyla yaşadığı bir olaya değinen Tarhan, arkadaşının evde çocuklarına söz geçiremediğini ve bu durumun iş hayatındaki ‘komutan’ rolü ile evdeki ‘baba’ rolünü karıştırdığına bağladı. Tarhan; “Evde baba rolündesiniz. Bunu birbirine karıştırmayın. Anneler içinde öyle. Ev hanımı, iş kadını, eş rolünü, anne rolünü yerine getirmesi gerekir” dedi.
Çocuğun yaptığı iyi şeyleri değil, davranış ve çabalarının övünmesi gerektiğini, kişiliğini değil, uğraşını tebrik edilmesinin önemini vurgulayan Tarhan; iki tür baskı çeşidi olan negatif ve pozitif baskılarının ikisinin de çocuğa yapılmaması gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan;  “Ailede altın kural: 4S!” 3

Konferans, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket taktimi, ardından katılımcılara kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan;  “Ailede altın kural: 4S!” 4

Okunma : 5186

ÜHA

 

İlgili

28 Haziran 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde
04 Ağustos 2017
"Psikiyatrist" içerisinde
24 Eylül 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri