TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Ormanda Vahşi Hayvanlar Tarafından Büyütülen Kız "Oxana Malaya"

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ormanda vahşi hayvanlar tarafından büyütülen ve literatüre “Oxana Malaya” vakası olarak giren olayın detaylarını anlattı.

Maksat 114 YouTube kanalında önemli konulara değinen Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Zihnimizi tertemiz hale getirmem mümkün mü?” sorusuna “Hiç kimse anadan doğma gibi temiz olmaz.” diyerek çocuğun doğup büyüdüğü ortama göre şekilleneceğini söyledi. Prof. Dr. Tarhan, literatüre “Oxana Malaya” vakası olarak geçen ve 3 yaşından 10 yaşına kadar ormanda köpekler ve vahşi hayvanlar tarafından büyütülen kızın örneğini verdi.

 

Oxana Malaya Vakası Nedir?

Bir çocuk hangi ortamda büyürse onun gibi davranır diyen Tarhan, Oxana Malaya vakasını şöyle anlattı; “Ukrayna “Feral Child, Oxana Malaya” vakası var. Ukrayna’da annesi babası alkolik bir çocuk bulunuyor. Anne baba alkolik olduğu için çocukla ilgilenmiyorlar. Bu çocuk incelendiğinde anne baba görmeden çocuğun köpeklerin arasında büyüdüğü ve köpekler tarafından yetiştirildiği anlaşılıyor. Çocuk on yaşında bulunduğunda köpek gibi havlıyor, köpek gibi suyun altına kendini sokuyor, köpek gibi yemek yiyor. Böyle bir çocuk. Bulunan bir kız çocuğu ama bakıyorlar ki kız da değil erkek de değil. Fakat daha da ötesi insan bile değil. Yani o çocuk sosyal öğrenmeyle köpeğin sosyal rolünü benimsemiş. Bırakın kadın erkek cinsiyetini ve çocuğa seneler içinde ayakta durabilmesi zorla öğretilmiş. Bu aslında kimliklerin sosyal öğrenmeyle öğretilen bir şey olduğunu bize gösteriyor. Doğuştan, genetik bir temeli yok. Cinsel dürtüler kadın ve erkek diye biyolojik cinsiyet olarak var. Cinsel kimlik sosyal öğrenmeyle ilgili. Sonradan öğrenilen bir şey. Çocuk hangi ortamda büyürse onun gibi davranıyor.”

 

 

Okunma : 3212

 

Haberler

Foto Galeri