TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen “Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda” ödüle layık görülen Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la bir araya geldi. Gösterdikleri başarılarından dolayı öğrencileri ve danışman hocalarını tebrik eden Tarhan, katılımcılara ‘Bilinçli Genç Olmak’ adlı kitabını da hediye etti. 



Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu

Üsküdar Üniversitesi Senato salonunda gerçekleştirilen buluşmaya Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esennur Sirer, Dr. Öğr. Üyesi Hale Yaylalı, Dr. Öğr. Üyesi Nihal Toros, Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Didem Şahin Ceylan’ın yanı sıra Üsküdar Üniversitesi Genel Sekreteri Selçuk Uysaler, Kurumsal İletişim Daire Başkanı Tahsin Aksu ile Etkinlik Yöneticisi Rasim Dağhan Işık da katılım sağladı. 

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 2

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Pozitif duygular, bağışıklık sistemini rahatlatıyor”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, en büyük engelin psikolojik engel olduğundan bahsetti. Prof. Dr. Tarhan; “Çalışmalar öğrencilerde çok empati oluşturmuştur. Ailelerin hikayelerini almak ve bunu duyurmak, proje içerisinde yapmak onlara da başarı duygusu verir. Çocuklar için de çok pozitif etkisi olur. Bu ‘yendim, başardım’ duygusu zaten pozitif duygular bağışıklık sistemini rahatlatıyor ve güçlendiriyor. Olumlu bir hedefi başarmış olmak onların stresini de alır. Belirli engelleri olan kişilere abartılı tepkilerle yaklaşıldığı zaman onları kaybederiz. Onlarla iletişim kuramıyorsun. Onun için özrüne, özeline, kutsalına karışmayın diyoruz. O onun özeli, herkes onun engelini her seferinde sorarsa binlerce kez duymuştur. En büyük engel psikolojik engeldir. Onları en çok engelleyen de psikolojik engeldir. Onun sosyal hayata dahil olması için her bir bireyin hayat hikayesi farklıdır. Hepsi bir başarı hikâyesidir.” şeklinde konuştu.

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 3

“Tüm bilimler bir bütünün parçasıdır”

Bütüncül bilim yaklaşımının önemli olduğu konusunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Mühendislik, nörobilim, davranış bilimleri, iletişim hepsi ortak bir hedefe ulaşmak için ortak ayaklardır. Eskiden bilimler özgün kabul ediliyordu ama şimdi bilimlerin bütünlüğü yani her bilim kendi içinde ayrı bir cumhuriyet değil, genel bir bütünlük vardır. Hepsi bir bütünün parçasıdır. Bütüncül bilim yaklaşımı aşağı yukarı 20 senedir vardır.” dedi.

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 4

Prof. Dr. Nazife Güngör: “Vakıf üniversiteleri arasında bir numarayız”

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, hocaların desteklerinin ve öğrencilerin motivasyonlarının çok önemli olduğu konusunda değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Güngör; “Şu anda vakıf üniversiteleri arasında aslında ödüllerde hep ilk sırada oluyoruz. Bu yıl 10. İletişim günleri etkinliğimizdeki katılımcılarımız dünya çapında çok ünlü isimler. İkisi ABD’den ikisi Avrupa’dan çok değerli dört bilim insanı gelecek. Dolayısıyla o tarafta da iyi. Hocalarımızın destekleri ve öğrencilerimizin motivasyonları çok çok önemlidir. Şu anda vakıf üniversiteleri arasında bu tür çıkışlarda gerçekten bir numarayız. Radyo Televizyon ve Sinema bu yılda birinci sınıflarımız muhteşem geldiler. Orada güzel bir motivasyon var.” ifadelerini kullandı.

Dr. Öğr. Üyesi Nihal Toros Ntapiapis: “Biz hayat hikâyelerini çok seviyoruz”

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Nihal Toros Ntapiapis, ilk kez iletişim dışında başka bir bölümle bu sene birlikte çalıştıklarından bahsetti. Ntapiapis; “Biz hayat hikâyelerini çok seviyoruz. Bu sene projemiz ile işitme engeli olan kişilerin hayat hikayelerini aktardık. Koklear implant ameliyatları yapan doktorlarla görüştük, avukatlarla görüştük, onların hukuki hakları nelerdir böyle bir proje gerçekleştirdik. Bizim projemiz şu an için TRT’den ikincilik ödülü aldı ama Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Vakfının sonuçlarını bekliyoruz. Önümüzdeki sene mart ayında belli olacak.” ifadelerini kullandı.

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 5

Dr. Öğr. Üyesi Didem Şahin Ceylan: “Canla başla çalışıp, bize de gurur verdiler”

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Didem Şahin Ceylan, öğrencilerine teşekkürlerini iletti. Ceylan; “Ben Üsküdar Üniversitesinde çalışmaya başladığımdan beri İletişim Fakültesiyle ortak proje yapmak için çalışmalar yapıyorum. Nihal Hocayla zaten bir dostluğumuz vardı. Bu projeyi birlikte yapmak keyif verici oldu.  Öğrencilerimiz canla başla çalıştılar ve bize de gurur verdiler.” dedi.

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 6

Dr. Öğr. Üyesi Hale Yaylalı: “Bölüm olarak çok verimli bir dönem geçirdik”

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Dr. Öğr. Üyesi Hale Yaylalı, yarışma sonuçlarının öğrenciler için çok büyük bir motivasyon kaynağı olduğuna dikkat çekti. Yaylalı; “Korona sonrasında bölüm olarak çok verimli bir dönem geçirdiğimizi düşünüyorum. Geçen sene gayet enerjik bir yıl ve hem dijital hem sesli hem görüntülü içerik üretiminde öğrencilerimiz gerçekten çok güzel işler başardı. Yüzlerce projenin katıldığı bir yarışmada ilk önce ilk ona kaldıklarında çok çok heyecanlandık. Çok mutluyuz. Bunun bir kartopu gibi büyüyeceğini düşünüyoruz. Hem bizim için büyük bir motivasyon hem de öğrencilerimiz için gerçekten güzel bir motivasyon oldu. Başarıları kat ve kat arttıracağımızı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Esennur Sirer:” Sizinle buluşmak bizim için çok büyük bir motivasyon oldu”

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esennur Sirer, çalışmalar ve mezuniyet projeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sirer; “Sizinle buluşmak bizim için çok büyük bir motivasyon oldu. Bu senede diğer yıllarda olduğu gibi biz mezuniyet projelerini hem Şubat hem Haziran ayında bir hafta boyunca değerlendiriyoruz. Bütün öğrencilerimizle Radyo Televizyon ve Sinema bölüm hocaları tek tek bir hafta boyunca kampa giriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 7

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 8

Podcast dalında birincilik, internet sitesi dalında ise ikincilik ödülü Üsküdar’a

Dijital Yayıncılık Kategorisi Podcast Dalı’nda Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden Salih Doğan ve Eylül Oruç, Danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Hale Yaylalı, Dijital Yayıncılık Kategorisi İnternet Sitesi Dalı’nda ise İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencisi Zeynep Şahin ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü öğrencileri Gizem Altın ve Hayrunnisa Arıcı, Dr. Öğr. Üyesi Nihal Toros Ntapiapis ve Dr. Öğr. Üyesi Didem Şahin Ceylan'ın danışmanlığında ise Üsküdar Üniversitesini temsil etmişti.

Ödüllü iletişimciler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile buluştu 9

Ziyaret, iletişim fakültesi akademisyenleri ve ödüle layık görülen İletişim öğrencileriyle toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.    

Okunma : 1105

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri