TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu

2'inci Geleneksel Merzifon Vakfı buluşması Üsküdar Üniversitesi ev sahipliği ile gerçekleşti. Üsküdar Merzifon Vakfı (MERVAK) üyeleri ikinci kez Üsküdar Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya geldi. Tanışma ve kaynaşma amaçlı düzenlenen davete Amasya milletvekilleri, Merzifon belediye başkanı, kaymakamı ile aslen Merzifonlu olan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’nın yanı sıra yaklaşık 400 Merzifonlu katıldı. Buluşmada Tarhan “Değişen dünya, gençlik ve aile” konusunda konferans da verdi.

Her şey eğitim için!

Merzifon Sosyal Dayanışma Kalkınma ve Tanıtma Vakfının İstanbul temsilciliği olarak düzenlenen, sunuculuğunu Cemal Hazneci’nin programın açılış konuşmasını Merzifon Vakfı İstanbul temsilcisi Hikmet Ruşen Menekşe yaptı. Menekşe davetin, ihtiyaç sahibi öğrencilerin yararı ve İstanbul’da oturan Merzifonluları buluşturup kaynaştırmak amacıyla düzenlediğini belirtti. Menekşe, “Bizler sizlerden aldığımız güç sayesinde elimizdeki imkânlar doğrultusunda vakfımızın amacına uygun faaliyetlerimizi yürütmeye ve sürdürmeye gayret ediyoruz. Programdan elde edeceğimiz gelirlerin tamamı yükseköğretim çağında Merzifon’da okuyan öğrencilere burs olarak verilecektir’ dedi.

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu 2

Hasbi Altuntaş:  “Her mahalle ve köyden 1 çocuğu tepeden tırnağa giydireceğiz”

Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Merzifon Organize Sanayi Bölgesi bölge müdürü Hasbi Altuntaş, kendisinin ilkokulu çobanlık, liseyi şoförlük, üniversiteyi ise tezgâhtarlık yaparak okuduğunu belirtti. Altunbaş, zor zamanlar geçirdiği için göreve geldiğinde 1’inci sınıfa giden her mahalle ve köyden 1 çocuğu tepeden tırnağa giydireceğini ve nitekim bunu başardığını dile getirdi.

Mustafa Tuncer: “ Merzifonlu Nevzat Tarhan, sadece Türkiye çapında değil dünya çapında çok önemli bir isimdir”

Program Merzifon Belediye Başkan Yardımcısı Tuncer Basmacı ve ardından Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer’in konuşmalarıyla devam etti. Tuncer, “Merzifonlu Nevzat Tarhan’ın sadece Türkiye çapında değil dünya çapında çok önemli bir isim” dedi.

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu 3

Hasan Çilez: “Tarihin ilk derbisi ‘Lahanacılar ve Bamyacılar ’çekişmesi”

Amasya milletvekili Hasan Çilez, tarihin ilk derbisinin Amasya-Merzifon çekişmesi olan Lahanacılar ve Bamyacılar olduğunu dile getirdi ve ekledi: “İlk derbi olduğu için bununla da gurur duymamız gerekiyor. Küçük bir iliz ama mütevazı ve güçlüyüz, etkimiz çok büyüktür. Bunu Kara Mustafa Paşada da görürsünüz” şeklinde konuştu.

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu 4

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Yerel olunmadan efsane olunmaz”

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Değişen Dünya Gençlik ve Aile’ başlığında bir konferans verdi. İlk olarak Merzifon vakfının Merzifon ruhunu oluşturduğunu ve sadece Türkiye’de değil birçok alanda Merzifonlu olduğunu söylediğinde sıcak bir muhabbet, etkileşim ile karşılaştığını belirten Tarhan, Merzifonlu kavramının çok önemli bir aidiyet olduğunu dile getirdi. Tarhan: ‘Bu sene ikincisini yaptığımız etkinliğe katkımız olmasını istedik. Ve bunu devam ettirmeye hazırız. Bu kültürü çocuklarımıza aktarmamız gerek. Yerel olunmadan efsane olunmaz’ dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Otonom robotlar yaygınlaşacak”

Katılımcılara endüstri devrimi ile ilgili bilgi veren Tarhan, değişimin, yeniliğin önemine değinerek Osmanlı’nın endüstri devrimini kaçırdığını bu nedenle yıkıldığını ifade etti. Tarhan, endüstri 4.0’ın nesnelerin interneti olduğunu, önümüzdeki yıllarda otonom robotların yaygınlaşacağını belirtti.

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu 5

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Beyin kullan ya da kaybet organıdır”

Yalnızlık Alzheimer hastalığının sebeplerinden biridir diyen Tarhan; beynin kullan ya da kaybet organı olarak işlediğini dile getirdi. Tarhan, yalnız yaşayınca beynin az kullanıldığını bu nedenle daha çabuk yıprandığını belirtti. Tarhan, beyin bölgelerine ve pozitif psikolojiye referans olan çalışmalarını hemşerileriyle paylaştı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın sunumu ardından Merzifon Vakfı Kurucu ve Üyelerine plaket taktim etti.

Plaketler, Merzifon Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurcay Aslanhatun, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Özer, Yönetim Kurulu Üyesi Mediha Yüce, Disiplin Kurulu Üyesi Ceyhun Akın, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Çalı, İstanbul İl Temsilciliğinde aktif görev alıp bizzat çalışan ve program sunucusu olan Cemal Hazneci, Denetim Kurulu İskender Doğulu, Disiplin Kurulu Üyesi Sadi Sözer, Disiplin Kurulu Aynur Mormenekşe, İstanbul İl Temsilcisi Hikmet Rüşem Menekşe, İstanbul Avrupa Yakası İl Temsilcisi Emre Altuntaş, Asya Yakası Sorumlu İl Temsilcisi Volkan Sofo, İstanbul Sorumlusu Yasemin Atalar, İstanbul İl Temsilcilerinden Gül Saydam, İstanbul İl Temsilcisi Hasan Özköse, Denetim Kurulu Üyesi Fatih Tozlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Camcı, Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Erhan tarafından vakfa destek olan kişilere takdim edildi.

Programın ikinci kısmında yemeğe geçildi.

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu 6

Akşam yemeği eşliğinde müzisyen Muhammet Ali Atalay ve grubu Merzifonlulara müzik ziyafeti verdi. Davet fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

Merzifonlular 2’nci kez Üsküdar Üniversitesinde buluştu 7


Okunma : 2670

ÜHA

 

İlgili

28 Haziran 2018
"Kişisel Haberler" içerisinde
10 Kasım 2019
"Kitaplar" içerisinde
15 Aralık 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri