TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

“İslâm Dini, İlme Ve İlim Adamına Büyük Önem Veriyor”

“İslâm Dini, İlme Ve İlim Adamına Büyük Önem Veriyor”

Atatürk Üniversitesi ile Doğu Anadolu Projesi (DAP) Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen “2.Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”nin açılışı, Nenehatun Kültür Merkezinde gerçekleşti. Açılışa, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda bilim insanı katıldı.

Kongrenin açılışını yapmak üzere kürsüye çıkan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Nihat Yatkın, 2017 yılında Harran Üniversitesinde birincisi düzenlenen Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi'nin ikincisine, 8-9 Kasım 2018 tarihlerinde Atatürk Üniversitesinin ev sahipliği yapacağını belirtti.


“İslâm Dini, İlme Ve İlim Adamına Büyük Önem Veriyor” 2“İslâm Dini, İlme Ve İlim Adamına Büyük Önem Veriyor”

Kongreye davetli konuşmacı olarak katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, böyle bir kongrenin kültürel ve tarihi açıdan kadim bir değer taşıyan Erzurum'da ve 61 yıllık köklü geçmişiyle Atatürk Üniversitesinde gerçekleştiriliyor olmasının oldukça anlamlı olduğunu aktardı. İki gün boyunca sürecek olan kongrenin verimli geçeceğine yürekten inandığını belirten Tarhan: “İslâm dini bilimle çatışmaz. “Din ayrı bilim ayrıdır” düşüncesi pozitivist felsefenin ürünüdür. Başka bir ifade ile bilimin ayrı, dinin ayrı hakikatleri olamaz.

Bilimle din, akılla vahiy arasındaki kavgada İslâm medeniyetinin yeri yoktur. Çünkü bilimlerin konusu Allah'ın Kudret sıfatının eseri olan kâinat kitabıdır. Kur'an ise, Allah'ın Kelam sıfatının eseridir. Kur'an kâinat kitabının bir nevi tefsiridir. Çok sayıda ayet ve hadisin, İslâm dininin ilme ve ilim adamına büyük önem verdiğini açıkça göstermektedir” şeklinde konuştu.

8-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek kongrede; Kur'an ışığında yaratılış gerçeğinin değerlendirilmesi, evrimci görüşlerin sorgulanması, yaratılışın gaye ve hikmetleri, yaratıcıyı tanıma ve anlama, ders kitaplarının müfredatının yaratılış gerçeği açısından değerlendirilmesi ve medya ile belgesellerde yaratılış gerçeğine bakış gibi konular ele alınacak.


Kaynak: İHA

Haberin linki: //www.iha.com.tr/erzurum-haberleri/ataturk-universitesi-yaratilis-kongresine-ev-sahipligi-yapiyor-2150838/

Okunma : 3737

 

İlgili

03 Kasım 2015
"Kişisel Haberler" içerisinde
07 Haziran 2018
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri