TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran 4 genetik özellik

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, A Para’da yayınlanan Gündem Dışı programında insanın anlam arayışına dair önemli bilgiler verdi.

A Para kanalında Cansu Canan’ın sunumuyla ekrana gelen Gündem Dışı programına insanı diğer canlılardan ayıran özellikleri anlatan Prof. Dr. Tarhan, İnsanda diğer canlılardan farklı olarak soyut düşünce, kavramsal düşünce ve sembolik düşünce yeteneği olduğunu söyledi.

İnsan dışındaki diğer canlıların temel özelliklerinin yeme-içme-üreme olduğunun altını çizen Tarhan, köpeklerin hayal dünyasında kemikten başka bir şey yoktur ama bir insanın hayal dünyasında uzaya gitmekte geçmiş ve gelecekle ilgili birçok hayal kurduğunu belirtti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, özellikle son yıllarda nörobiyolojik bilimlerde ilerleme olduktan sonra insanı diğer canlılardan ayıran 4 gen üzerinde durulduğunu söyledi ve bu genleri şöyle sıraladı ve bu genlerin özelliklerine dair bilgi verdi.

Yenliği Arama Geni: İnsanın her durumda yenliği araması ve uygulaması. Örneğin 1000 sene önce yapılan evler ile şimdiki evler farklı. Ancak bir karınca veya örümcek 1000 sene önce de evini aynı yapıyordu bugün de aynı yapıyor.

Metakognisyon Geni: Bu genin özelliği kişinin anlam arayışına yönelmesini sağlıyor. Neden? Niçin? Bunun anlamı nedir? gibi soruları sorduruyor. Diğer canlılarda neden? Niçin? Sorularını sorma kapasitesi yok. Bu insana özgü bir davranış.

Zamanın Farkında Olma Geni: Canlılar arasında bir tek insan geçmiş ve gelecek arasındaki zamanın farkında olurlar. Diğer canlılarda zaman algısı yoktur. Bu duruma zihin teorisi de deniliyor.

Öleceğini Bilme Geni: İnsan öleceğini bilerek yaşayan tek canlı türüdür. Diğer canlı türlerinde ölümü algılama veya öleceğini bilme gibi durumlar yoktur.

Psikiyatrist Nevzat Tarhan bu 4 genin insanı diğer canlılardan ayıran 4 temel özellik olduğunu söyledi.

 

Okunma : 953

 

Haberler

Foto Galeri