TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Hangi evliliği istiyoruz?

Evlilik insanı kısıtlıyor mu? Hangi yolu seçen daha mutlu oluyor?

ssssEvlilik insanı kısıtlıyor mu? Evlilik dışı rast gele ilişkiler mi yoksa evlilik mi insanın biyolojisine hizmet ediyor. Hangi yolu seçen daha mutlu oluyor daha sağlıklı çocuklar yetiştiriyor… Hepsi ve daha fazlasını Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlattı…

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan evliliğin insan biyolojisine etkileri üzerine çok önemli değerlendirmelerde bulunuyor. Nesil Yayınlarından çıkan "Son sığınak aile" isimli kitabında da bu konuyu ayrıntısıyla irdeleyen Rektör Tarhan toplum hayatına ve ruh sağlına yönelik önemli tespitlerde bulunuyor.

Evliliğin insanın özgürleşmesine engel olan, insanın evlilik sebebiyle kısıtlandığını düşünen feminist akımların temelinde, "Evliliğe ihtiyaç yok!" tarzında bir fikrin hakim olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu görüşün ilerleyen zamanlarda "İnsanın biyolojik çıkarının evlilikte mi?" yoksa "Evlilik dışı rastgele ilişkilerde mi?" olduğu üzerine de tartışmaları beraberinde getirdiğini söyledi.

Tarhan, Amerika gibi ülkelerde yapılan açık evliliklerin ve rastgele ilişkilerin sonucunda bireylerin mutlu olmadıkları, sık sık sevgili değiştirdikleri ve bu ilişkiler neticesinde doğan çocukların ise iyi yetişemediği, sevgi yoksunu olarak büyüdüğünün gözlemlendiğini kaydetti.

Tarhan açık evlilik ve yaşam şekline ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Tarhan;

"Kavramsal olarak açık evlilik, evli bireylerin evli oldukları halde, farklı kişilerle rahatça ve özgürce sevgililik ve cinsellik yaşamalarıdır. Bu evlilik tipinde, görünürde bir aile var olmasına rağmen bireyler birbirlerine karşı sorumluluk duygusu taşımazlar.

SAĞLIKLI EVLİLİK NESLİN DEVAMI İÇİN ÖNEMLİ

Uzun vadede düşündüğümüzde, sağlıklı bir evlilik müessesi olmazsa neslin devamı ve sağlıklı yeni nesillerin yetiştirilmesi mümkün değildir. Mesela Kuzey Avrupa'da en önemli problemi, evlilik dışı çocuklar oluşturuyor. Anne ve baba belli; ama kişiler evli değil. Hatta bu oran yüzde 50'nin üzerine çıkmış durumda. O ülkeler bu durumun bir sonucu olarak büyük problemler yaşamaktadır.

EVLİLİĞİN ŞEKLİ ÇOCUĞUN GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ

Son derece sorumsuz, hayatı tanımayan çocuklar yetişmektedir. Özellikle bu gibi ülkelerdeki zararlı alışkanlıkların temelinde bu problem yatmaktadır. Gençlerin yüksek oranda uyuşturucu, eroin ve alkol kullanımı, kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Şu anda Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde aileyi korumak için çeşitli yasalar çıkarılıp komiteler ve komisyonlar kuruluyor. Evrimsel ideolojinin vermiş olduğu anlayış biçiminin yanlış olduğu, geç de olsa anlaşılmaya başlandı. O ülkelerin aydınları "Evlilik, sosyolojik açıdan gerekli imiş" demeye başladılar.

FATURASI AĞIR OLUYOR

İnsanlık, artık büyük bir tehlikenin eşiğinde olduğunu fark edebiliyor. Evlilik dışı, nikâhsız birliktelikler hoş gibi görünüyor, insanın nefsi zevk alıyor; fakat uzun vadede, bu durumun toplumu, ülkeleri, milletleri içinden çıkılmaz problemlerle baş başa bıraktığı ve ilerleyen dönemlerde daha kötü sonuçlarla karşılaşılacağı ortadadır. Bugün hâlihazırda, Almanya, Norveç gibi gelişmiş ülkeler bu dehşetli hatanın faturasını, nesillerinin tükenmesiyle ödüyor.

Unutulmamalıdır ki insanın orta ve uzun vadede çıkarı için evlilik müessesesi, insanın yararına ve fıtratına uygun olan bir seçimdir. Bu nedenle tüm kutsal metinler ve semavî öğretilerde evlilik teşvik edilmiştir."

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 8243

 

İlgili

24 Ağustos 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
30 Ocak 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
26 Temmuz 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri