TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Hemşirelik çok yönlü konuşuldu!

Hemşirelik  çok yönlü konuşuldu!Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri biriminin birlikte düzenlediği Hemşirelik Haftası etkinliklerinde, sağlık çalışmaları be hemşirelik hizmetlerinde tıbbi malpraktis ve sonuçları, psikiyatri kliniklerinde hatalı uygulamalar ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada hemşirenin rolü başlıkları ele alındı. Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşke Emir Nebi Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe, mesleğe adım atmak için gün sayan hemşire adaylarının ilgisi büyük oldu. 

Etkinlik, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur’un ud çalarak söylediği keyifli şarkılar ve mini konserle başladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Başka meslekler hata yapabilir ama bir sağlıkçı hata yapmaz”

Aktif hekimliğini sürdüren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan açılış konuşmasında sağlık sektöründe çalışmanın çok önemli olduğunu, sağlık çalışanlarının mesleği uygularken çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi; “Sağlık sektöründeki meslekler, vebali olan mesleklerdir. Diğer meslekler hata yapabilir belki ama bir sağlıkçı hata yapamaz.” dedi.

Prof. Dr. Muhsin Konuk: “Siz öyle bir meleksiniz ki, insana annesinden sonra en yakın olansınız”Hemşirelik  çok yönlü konuşuldu! 2

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muhsin Konuk ise, hemşire adaylarını motive edici bir yaklaşım sergiledi ve “Siz öyle bir meleksiniz ki insana annesinden sonra en yakın olansınız” dedi.

Prof. Dr. Haydar Sur: “Hemşirelikte hangi dalı seçerseniz, ona yoğunlaşın”

Hemşirelik  çok yönlü konuşuldu! 3Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur da, hemşirelik mesleğinin öneminden ve dallarından bahsetti, mesleğe adım atmaya hazırlanan hemşire adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu, Sur; “Hemşirelikte hangi dalı seçmeyi düşünüyorsanız, eğitim döneminde ona yönelin.” dedi.

Hemşireler bireylerin sağlığını koruma, güvenli, etkili ve kaliteli bir bakım ve rehabilitasyon sağlamada öncü bir role sahiptir diyen Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selma Doğan, ülkemizde bugün 152 binden den fazla hemşirenin görev yaptığını, sayının 2023 de 320 bin olmasını beklediklerini kaydetti. Doğan şunları dile getirdi:

"Ülkemizde vakıf üniversiteleri dahil toplam 118 hemşirelik lisans programından yılda 10 bine yakın öğrenci mezun edilmektedir. Üniversitemizde hemşirelik programında lisans ve lisansüstü eğitimler sürmektedir. Bölümümüzde şu anda toplam 420 öğrencimiz lisans programında öğrenim görmektedir. Günümüzde tüm dünyada yaşlı birey sayısı ve kronik hastalıkların artması,  ailelerin bakımda zorlanmaları ve sağlık hizmet maliyetlerinin artması  hemşirelerin toplumda uzmanlaşmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu anlamda, halen açık bulunan lisansüstü programlarımızın önemi artmaktadır. Üniversitemizde hemşirelik lisansüstü programlarda eğitimlerimiz devam etmektedir. Üsküdar Üniversitesi olarak, toplumun sağlığını geliştirmeye en iyi şekilde hizmet edecek hemşireler yetiştirmeye gayret ediyoruz. Bu yıl "sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada hemşirenin rolü” teması işlenirken toplam 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir kalkınma hedefleri dünyanın refahı, gönenci, barışını güçlendirmeyi, yoksulluk ve açlığın giderilmesini hedefleyen bir eylem planı olup 2015 yılında Newyorktaki Birleşmiş Milletler Zirvesinde  193 ülkenin imzasıyla kabul edilmiştir."

Etkinlikte söz alan Avukat Nesrin Özkaya, Tıbbi Uygulamalardan Doğan Yasal Sorumluklar sunumuyla katılımcılara sağlık hukukun ne olduğunu, neden gerekli olduğunu, sosyal hayatı düzenleyen kuralları, normlar hiyerarşisini ele aldı, tıbbi uygulama kapsamında yasal sorumluluklara teorik açıdan genel bakışı, istatistik bilgiler üzerinden alınan örnek kararları anlattı ve mesleki tavsiyelerde bulundu.

Uzman Hemşire Tülay Demiray ise, psikiyatri hemşireliğinde hatalı uygulamalar sunumuyla etkinliğe katıldı. Tülay Demiray sunumunda hemşirelik ve etik sorunların gelişim sürecinden, hemşirelik mesleğinin değerlerinden, hemşirelik yasalarından, etik ilkelerden bahsetti.

Demiray, psikiyatri hemşireliğinde gözlem yapmanın hemşirelik için en önemli şey olduğunu vurguladı ve daha sonra hemşirelikte oluşabilecek hatalı uygulamalar için yapılanlar ve yapılabileceklere örnekler verdi.

Etkinlikte son olarak Üsküdar Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri Kadir Yılmaz, Seray Uçar, Behriban Nurhaklı; “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Hemşirenin Rolü” isimli bir sunum yaptı.

Hemşirelik  çok yönlü konuşuldu! 4

Okunma : 6685

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri