TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Hasta-hekim ilişkisinde güven önemli

Hasta-hekim ilişkisinde güven önemli

Hasta ile hekim arasında güven ilişkisinin önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Güven olmazsa o hastayla teröpatik ilişki kurmak mümkün değildir. Amacımız hasta ile aramıza duvar örmek değil, köprü kurmaktır” diye konuştu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikoterapi Enstitüsü Derneği Genel Merkezi ve PED Avrupa Şubesi tarafından düzenlenen 2017-2018 Beyoğlu Psikoterapi Söyleşilerine katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Klinik tedavi başarısında psikoterapötik faktörler”  başlıklı konferansına meslek profesyonellerinin ilgisi oldukça yoğun oldu.

Hasta-hekim ilişkisinde güven önemli 2

Terapötik ortam, dışarıdaki ortamın bir temsilidir

Her eylemin ve karşılaştırmanın terapötik ortam olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Terapötik ortam, dışarıdaki ortamın temsilidir” diyerek teröpatik ortamın 7 temel varsayımını örneklendirerek açıkladı.

Hipokrat’ın “önce zarar verme!” ilkesine de değinen Tarhan hastaya zarar vermenin türlerinden birisinin de hastayı tedavisiz bırakmak olduğunu söyledi.

Amaç duvar örmek değil, köprü kurmaktır

Teröpatik ilişkinin en önemli birleşeninin güven olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Güven olmazsa o hastayla teröpatik ilişki kurmak mümkün değildir. Amacımız hastaya duvar örmek değil köprü kurmaktır” dedi.

Hasta ile önce bağ kurmak, sonra açık uçlu sorular sorarak hastayı konuşmaya teşvik etmenin önemine değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ilk seansta kişisel değil genel sorular sorarak hastanın gevşemesini sağlamanın gerektiğini vurguladı.

Hasta-hekim ilişkisinde güven önemli 3

Duygusal liderlik önemli

Hastayı yadırgamamak gerektiğini, terapötik ilişkilerin ümit aşılama, saygı, empati, evrensellik aşamalarına da değinen Tarhan, teröpatik ilişkilerde komut liderliktense duygusal liderliğin önemli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sırasıyla hastanın mahremiyet duygusu, sınırların korunması, takım çalışmasının önemi, tedavi ilişkisi evreleri, mesleki düşünce bozuklukları, hastada teröpadik liderlik biçimleri ve tedavi takibinin önemini de anlattı.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a program sonunda onur belgesi takdim edildi.

Hasta-hekim ilişkisinde güven önemli 4

Okunma : 3870

ÜHA

 

İlgili

26 Ağustos 2019
"Psikiyatrist" içerisinde
21 Temmuz 2016
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri