TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Hangisi seçim sonrasının normali: Düğün alayı mı matem havası mı?

Hangisi seçim sonrasının normali: Düğün alayı mı matem havası mı?

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan 24 Haziran seçimleri sonrasının psikolojisini Business HT’ye değerlendirdi.

SANDIK MI VATANİ GÖREV Mİ?

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre seçmen davranışlarında etkili olan en önemli faktör, doğu ve batı toplulukları arasındaki fark.
Düşünce temelli Batı toplumları seçim kararında kâr-zarar analizi yapıp, çıkarlarını düşünebilirken, sistemden de memnun oluyorlar.
Dolayısıyla seçimlere katılım düşük olabiliyor. Doğu toplumları duygu temelli toplumlar olduğu için sandığa bir vatani görevmişcesine gidiliyor.
Türkiye'de bu sebeple seçimlere katılımın yüzde 87 gibi yüksek bir oranda olduğunu hatırlatan Tarhan, kişilerin kendini yönetimden sorumlu hatta sorumlunun ötesinde "hesap sorabilir" hissetmesinin demokratik olgunluk açısından önemli olduğunu vurguluyor.
Seçmenin sandığa çok fazla saygı gösterdiğini demokratik olgunluk noktasında iyi bir sınav verildiğini söyleyen Tarhan, Türkiye'de liderlerin de bu olgunluğa hizmet etmesi ve seçim sonrası gergin ses tonlarını bir kenara bırakması gerektiğini ifade ediyor.

Hangisi seçim sonrasının normali: Düğün alayı mı matem havası mı? 2TÜRKİYE'DE SEÇİMLER VS. FUTBOL

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre seçim sonrası üzülmek de sevinmek de doğal bir süreç. Seçimleri futbol rekabetine benzeten Tarhan, "Futbolda bir rekabet vardır ama barışçıl bir rekabet varsa üzülünür, kırgınlık dönemi bittikten sonra herkes birbirini ziyaret eder, ilişkilerini devam ettirebilir, çayını içebilir, komşuluk ilişkilerine, akraba ilişkilerine zarar vermez" diyerek bunun en iyi örneğinin Anadolu'da gözlemlendiğini aktardı:
"Seçim rekabeti boyunca siyasiler çeşitli alanları gezdi, ses tonları yükseldi, tartışmalar oldu fakat siyasiler o bölgeden ayrıldığında komşular yine bir araya geldi.
Köy işleri devam etti. Bizim vatandaşımız futboldaki gibi aynı yerde birkaç takımdan oluşurlar, tartışırlar, fakat oturup daha sonra eğlenebilir, oynayabilirler, gezebilirler."

"KUTUPLAŞMAK GİBİ BİR KONFORUMUZ YOK"

Türkiye’nin ilk nöropsikiyatri hastanesi NPİSTANBUL'un Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da yürüten Nevzat Tarhan'a göre ise ne kazanan çok sevinmeli ne de kaybeden çok fazla üzülmeli.
Her seçimin "Dur, düşün, yeniden değerlendir ve yeni bir başlangıç yap" mesajı vermesi gerektiğini vurgulayan Tarhan, hem seçmenin hem siyasilerin "Bu bana ne öğretti?" sorusunun yanıtını bulmasının önemine vurgu yapıyor.

Seçimde başarılı olanların kendisine güvenen insanlara karşı sorumluluklarının arttığını söyleyen Tarhan, istediği başarıyı elde edemeyenlerin "kaybeden" olmadığını ifade ederek, bu durumun öz eleştiri ve kendini geliştirme için bir fırsat olduğunu söylüyor.

24 Haziran seçimlerinin "Siz uzlaşmak zorundasınız. Kutuplaşmak gibi bir konforunuz yok. Stratejinizi değiştirmeniz gerek" dediğinin altını çizen Tarhan, Türkiye'nin bir gemi olarak düşünülerek ego savaşlarının, kırgınlıkların, kin gütmelerin bir kenara bırakılması ve herkesin içinde bulunduğu geminin menfaatine odaklanılması gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: Business HT

Haberin linki:  //www.businessht.com.tr/guncel/haber/2034955-hangisi-secim-sonrasinin-normali-dugun-alayi-mi-matem-havasi-mi

Okunma : 7260

 

İlgili

11 Mart 2021
"Kişisel Haberler" içerisinde
26 Haziran 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri