TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Güç, para ve ün mutluluk getirmiyor

Tarhan, öğrencilere mutluluğu, değerleri ve psikoloji üzerine birçok şeyi anlattı. Tarhan mutluluğun şifresini de açıkladı.


nevzat_tarhan4Prof. Dr. Nevzat Tarhan Gebze Teknoloji Enstitüsü öğrencileriyle bir araya geldi. Son kitabı “Güzel İnsan Modeli” ismiyle düzenlenen konferansta konuşan Tarhan, öğrencilere mutluluğu, değerleri ve psikoloji üzerine birçok şeyi anlattı. Tarhan mutluluğun şifresi olarak ise içsel gerekçeleri gösterdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğrencilere yönelik konferanslarına devam ediyor. Tarhan son olarak Gebze Teknolojisi Enstitüsü öğrencileriyle buluştu. Enstitü İletişim Grubu’nun organize etti “ Güzel İnsan Modeli” adlı konferansa katılan Rektör Tarhan öğrencilere psikoloji üzerine önemli bilgiler verdi.

nevzat_tarhan31990’lı yılların ikinci yarısından sonra internetin başlamasına paralel psikolojide bir devrim yaşandığını, duyguların fiziksel kanıtları olduğunu gösteren çalışmaların yapılmaya başlandığını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, duyguların beyinde biyolojik karşılığının bir fiziksel kanıtları olduğunun gözlemlendiğini söyledi. Bunun da duyguların önemini ortaya çıkardığını kaydeden Tarhan ahlaki değerler bilimsel kategori değildir inanışlarının da zamanla değiştiğini belirtti.

Timaş Yayınlarından son çıkan “Güzel İnsan Modeli” isimli kitabının yazılma gerekçesi olarak psikolojide unutulan değerlerin tekrar hatırlanmasını gösteren Tarhan;19’yüzyıl itibariyle terk edilen birçok değerlerin şuanda hatırlandığını söyledi.

Alçakgönüllülüğün bu değerlerden sadece biri olduğuna vurgu yapan Tarhan;

GÜÇ, PARA VE ÜN MUTLULUK GETİRMİYOR


nevzat_tarhan“Kapital sistemin en önemli tezi rekabetçi yaklaşımdı. Bu barışçıl olmayan yıkıcı ve yok edici bir rekabet yaklaşımı. Bu tez dünya savaşlarına neden oldu. Anlaşıldı ki kaybedilen değerler tekrar kazanılmalıydı. Bunun üzerine Batı Amerika’da bu alanda çalışmalar yapılmaya başlandı. Rast gele iyilik projeleri oluşturuldu. Örneğin liseyi bitiren bir gence 6-8 haftalık ödev veriliyor yaşlı ve çocuklara yardım etmesi söyleniyor.

Sonucunda da mezuniyet notu veriliyor. Batının 50 sene önce terk ettiği değerleri bize yeni değerler gibi gençlerin önüne ego ideali olarak sunuluyor. Güçlü, ünlü ve zengin olmanın mutluluğu getirmediği ortaya çıktı. Kendi iç dünyasındaki bir nedene bağlanmadan mutluluk mümkün değil. Mutluluk kendi iç dünyasındaki nedene bağlanmalı kişilerce. Süreklilik de böyle olur.

MUTLULUK İÇİN ZİHİNSEL EĞİTİM ŞART


nevzat_tarhan1Bir ağaç düşünün senede bir iki kez çiçek veren. Bir de her dönem meyve ve çiçek veren ağaç düşünün. Bunun gibi bir şey mutluluk. Her dönemde mutlu olmayı bilmeli kişi. Zihinsel eğitimim burada önemi büyük. Kişi eğer mutlulukla ilgili kendi iç dünyasında her şartta mutlu olmayı başarabilecek zihinsel eğitimi alırsa zindanda olsa dahi mutlu olabilir. İçsel gerekçelerle mutlu olmayı başarabilmek de zihinsel bir eğitimi gerektirir. Dışsal kaynaklara bağlanan mutluluk kalıcı olmaz. Herkes varlıklı güçlü zengin olamaz ama iyi birer insan olabilirler.” Dedi.

Programa katılımından dolayı Rektör Tarhan teşekkür belgesi verilirken Tarhan çıkışta öğrencilere kitaplarını imzaladı. Yoğun ilgi gören Tarhan öğrencilerle uzun uzun da sohbet etti, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.Haber-Fotoğraf

Şaban Özdemir (NPGRUP)

 

Okunma : 3982

 

İlgili

24 Şubat 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
02 Şubat 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
26 Ağustos 2013
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri