TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Gebelik döneminde hormonların şaşırtan oyunu!

Gebelik döneminde hormonların şaşırtan oyunu!Gebelik döneminde kadınlar hormonları nedeniyle farklı duygular yaşar. Bu süreçte ortaya çıkan bazı hormonların (tıpkı luteinizan hormonu gibi) antidepresan etkisi vardır. Kadın bu dönemde kendini çok iyi hisseder. Doğumdan sonra ise annelik hüznü yaşayabilir…

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gebelik döneminde ve doğum sonrasında cinsiyet hormonlarının değişimi nedeniyle kadınların duygularında değişiklik yaşadığını belirtti ve pek çok önemli bilgi verdi.

Doğum sonrası bazı hormonlar anne hüznüne yol açar

Doğumdan sonraki iki haftada kadınların yüzde 70'inde hafif, orta ve şiddetli olmak üzere farklı oranlarda duygu değişikliği yaşanır. Hafif üzüntü, ağlamanın yanında artan korkular bu durumun diğer belirtileridir. Anne, aile üyelerinin yardımına ihtiyaç duyar. Annelik hüznü olarak da tanımlanacak bu dönem doğaldır. Doğum gibi güç bir olayın vücutta yaptığı değişikliklerle ilgilidir. (Aynı duruma herhangi bir ameliyat sonrasında da rastlanır.) Kortizol gibi stres hormonlarının bu dönemde yükseldiği bilinir.

Psikoterapi desteği önemli

Gebelik ve emzirme döneminde her ilaç kullanılmamalıdır. Yakın hekim takibine ilaveten psikoterapi desteği bu dönemde büyük önem taşır. Gebelik, emzirme, ilk annelik korkularının giderilmesi koruyucu ruh sağlığı açısından çok mühimdir.

SÖZCÜ


Okunma : 4857

 

İlgili

13 Eylül 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde
11 Kasım 2016
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri