TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Ego şişiren NLP kursları boşanmaları artırıyor

NLP kursları insanların egosunu şişiriyor, kişinin kötücül duygularını görmesini engelliyor. Bir süre sonra ben neymişim be diyen kişiler ise çevresindekileri beğenmez hale geliyor…


nevzat_tarhanİnsanların, iyicil ve kötücül duyguların karışımından oluştuğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eski psikoloji anlayışının kötücül duyguları yok saydığını söyledi. NLP kurslarının da bu yanılgıya düştüğünü kaydeden Tarhan, hal böyle olunca da eğitimlere katılanların egolarının şişirildiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Tarhan, kursların ardından ben neymişim diyen bu kişilerin eve döndüklerinde eşlerini beğenmediklerini, boşanmaları beraberinde getirdiğini kaydetti.

Fatih Üniversitesi Genç Eğitimciler Kulübünün düzenlediği “ Kadın Psikolojisi” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan NLP kurslarına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Rektör Tarhan, insan egosunun şişirildiği bu kursların boşanmaları artırdığına vurgu yaptı.

Yaptığı konuşmada Tarhan;

“Hümanizm insanı doğuştan mükemmel ve kusursuz görüyor. Hümanizmde insancılık var. İnsanız ama insancı değiliz. İnsancı yaklaşım insanda kötücül duygu ve dürtüleri yok sayıyor halbuki insan, iyicil ve kötücül duyguların karışımından oluşan bir varlıktır.

Kötücül duyuları eski psikoloji anlayışı da yok sayıyordu. NLP’nin yanılgısı da burada. Bu kurslarda başarılı olmayı, özgüven sahibi olmayı pozitif düşünmeyi yüceltiyorlar. Öyle ki bir süre sonra bu eğitimlere gidenler ben neymişim diyor, iyiyim, kusursuzum diyerek kötülükler bana ait değil inancına sahip olur bir süre sonra. Sonra da eşini beğenmiyorlar. Bu da boşanmaları artırıyor.

Kurslar, egoları şişiriyor o an mutlu ediyor kişiyi ancak sosyal yapının bir parçası olduğunu unutturuyor kişiye. Gelecekteki mutluluğunu unutturuyor. Anlık değil totalde mutluluk önemli.

İnsan potansiyel olarak önce iyidir. Hata yapma potansiyeli, zarar verme potansiyeli vardır.

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4482

 

İlgili

24 Mart 2012
"Kitaplar" içerisinde
04 Mayıs 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
20 Eylül 2019
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri