TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Duygu ve mantığı ön beyin dengeliyor!

Duygu ve mantığı ön beyin dengeliyor!

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bezmialem Vakıf Üniversitesinde “Duyguların Psikolojisi” başlıklı konferans verdi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Tarhan, frontal bölge olarak adlandırdığımız ön bölgenin sağ ve sol beyin arasında denge sağladığını, ön beynini kullanmayı başarabilenlerin duyguları ve mantığı arasında köprü kurmayı başarabileceğini söyledi.

Konferans öncesi Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu karşıladı. Tarhan ve Kazancıoğlu bir süre sohbet betti.

“Teknoloji gelişiyor insanlık geriliyor”

Bezmialem Gençlik ve Etik Kulübünün düzenlediği konferansta Prof. Dr. Tarhan, dijitalleşmeye ve endüstri 4,0 teknolojilerine dikkat çekerek üçüncü dünya savaşının ilk mermisinin internetten atılacağını söyledi. Tarhan, “2018 yılında Davos’ta beyinlerimizin hacklenebileceği konuşuldu. Teknoloji dünya genelinde bu kadar hızlı gelişiyor fakat aynı zamanda insani değerler de tam tersi yönde geriliyor. Madde kullanan, suç işleyen, intihar eden, boşanan ve mutsuz insanların sayısı her geçen gün artıyor. Dünyadaki bu kötü gidişe Batı “Pozitif Psikoloji” kavramı ile dur demeye çalışıyor. Mutluluk bilimi ile insani değerler ve mutluluk yeniden kazandırılmaya çalışılıyor. Bugün Batı, medeniyet krizi yaşıyor. Hedonizm, egosentrizm, yalnızlık ve mutsuzluk Batı’nın en temel problemleri arasında.” şeklinde konuştu.

“Duygularımız beynimizi yönetiyor”

Beynin sessiz bir organ olmadığını ifade eden Tarhan, kadın ve erkek beyni ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Tarhan, “Beynimiz bilindiği gibi sessiz bir organ değil, beynimizde adeta bir kimya laboratuvarı var. Duygularımız beynimizi yönetiyor. Mutluluk da beynimizdeki kimya laboratuvarını yönetmektir. Kadın beyni ve erkek beyninin biyolojik yapısı gerçekten farklı. Sağ beyin kadın beynini temsil ediyorken, sol beyin erkek beynini temsil ediyor. Frontal bölge olarak adlandırdığımız ön bölge ise sağ ve sol beyin arasında denge sağlıyor. Erkekler olaylara mantıksal yönden yaklaşırken kadınlar duygusal yönden yaklaşıyor. Ön beynini kullanmayı başarabilen erkek ve kadın duyguları ve mantığı arasında köprü kurmayı başarmış olur” dedi.

Duygu ve mantığı ön beyin dengeliyor! 2

“Beynin kaptan köşkü ön beyindir”

İnsan beyninde karar verirken 4D kuralının uygulanması gerektiğini ifade eden Tarhan 4D kuralı ile ilgili bilgi verdi. Tarhan, “4D kuralı duygu, düşünce, davranış ve değerlerden ibarettir. Karar verilirken bu kavramlara uyulmalıdır. Beynin karar verme bölgesi, kaptan köşkü ise ön beyindir. İleri hedef belirleme, odaklanma, muhakeme, kontrol, empati gibi duygular ön beyinde gerçekleşir.” şeklinde konuştu.

“Erkek beyni benmerkezci, kadın beyni empatik”

Anaokulunda çocuklar üstünde uygulanan bir testte yere düşen çocuğa kız çocuklarının yardım ettiğini, erkek çocuklarının ise oyunlarını devam ettirme şeklinde tepki verdiklerini ifade eden Tarhan, erkek beyninde benmerkezcilik, kadın beyninin ise empatik olduğunu ifade etti. Tarhan, “Kadın ve erkeğin farklı olduğu daha anne karnından belli oluyor. Anne karnında dudak hareketleri ölçülen çocuklara bakıldığında kız çocuklarının dudak hareketlerinin erkek çocuklarına göre iki kat daha fazla olduğu gözlemlenmiş.” ifadelerini kullandı.

Duygu ve mantığı ön beyin dengeliyor! 3

“Anlam peşinde koşmak mutluluk verir”

Tarhan, mutluluğu etkileyen değerleri amaç, anlam arayışı ve kendini keşif algısı olarak sıralarken insanı mutsuz eden üç değişkene değindi. Tarhan, “Sekülarizm, narsizm ve materyalizm insanı mutsuz eden üç değişken. İnsan, yaşamında mutluluğu amaç olarak görüyor. Haz peşinde koşmak değil, anlam peşinde koşmak insanı mutlu ediyor.” dedi.

“Karanlıkla mücadelenin en güzel yanı mum yakmaktır” 

Her insanın içinde iyicil ve kötücül duyguların olduğuna dikkat çeken Tarhan insanın hangi duyguyu beslerse onun daha ağır basacağını belirtti. Tarhan, İyilik de kötülük de insanlık için gerekli. İyiliklerin kıymetinin bilinmesi için kötülüklerin olması gerekiyor. İyi ve güzel şeyleri artırmazsak kötülük kendiliğinden yayılır. Karanlıkla mücadelenin en güzel yanı mum yakmaktır” şeklinde konuştu.  

Konferansın ardından Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Tarhan’a hediye takdim etti.

Duygu ve mantığı ön beyin dengeliyor! 4

Programın sonunda Tarhan okurları için kitaplarını imzaladı.

Duygu ve mantığı ön beyin dengeliyor! 5

Okunma : 3839

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri