TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Çocuklarda teknoloji bağımlılığına dikkat

Çocuklarda teknoloji bağımlılığına dikkat

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan; teknoloji bağımlılığının, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkilerken, hayati anlamda da büyük riskler taşıdığını belirterek, tavsiyelerde bulundu...

Günümüzde teknolojik bağımlılık; yetişkinler kadar çocuklar üzerinde de kontrol edilemez bir güce dönüştü. Peki anne baba olarak bunun farkında mısınız? Nelere dikkat etmelisiniz? İşte bu konuda bilinmesi gerekenler...

 Bilgisayar bağımlılığı "e-hipnoz"a yol açıyor 

Birçok çocuğun yaşamına son vermesine neden olan Mavi Balina gibi oyunlar, dolayısıyla bilgisayar bağımlılığı elektronik hipnoza (e-hipnoz) yol açar... Oyuna kendilerini öyle bir kaptırırlar ki bilinçsizce hareket ederler. Çocuklar elektronik hipnotize oldukları için de intihara sürüklenir.

TV ve bilgisayar ucuz bakıcı ama...

Sanal bağımlılığa giden süreçleri önlemede cihazlarla ilişki önem taşıyor. Televizyon doğal ortam değildir. Bu nedenle 0-3 yaş arası çocuklara izletti-rilmemesi gerekir. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklarda konuşma becerisi gelişmeyebilir. 0-6 yaş arasındaki çocukların da televizyon ve bilgisayardan uzak tutulması gerekir. İlkokul dönemindeki bir çocuk da bilgisayarda haftada 20 saatten fazla zaman geçirmemelidir. An-ne-babalar özellikle 0-6 yaş döneminde televizyonu ya da bilgisayarı çocuk için ucuz bir bakıcı gibi görmemeli. Çünkü çocuğun bilgisayar ya da tabletleri çok iyi kullanması onun zeki olduğunu göstermez, anne ve babamn çocuğunu ihmal ettiğini gösterir.

İhmal duygusu önemli bir travmadır

Çocukların "ihmal edildiği duygusunu" alması ise önemli bir travmadır. Bu nedenle çocukla iletişim kritik önem taşır. Öncelikle ailede disiplinin sağlanması, anne ve babanın liderliğinin olması gerekir. Anne-babanm kendini düzeltmesi ve tüm bu eksiklerin giderilmesiyle çocuk hemen kendini toparlar ama bu toparlama 10 yaşından sonra çok zor olur. İleri vakalarda ilaç tedavisi bile uygulanabilir.

Çocuklarınızı sakın eve kapatmayın


Aileler, "çocuğum nasılsa evde, elimin altında" diyor. Oysa ki odasına kapanan çocuk, şiddete veya bağımlılık yapıcı maddeye alıştırılıyor olabilir. Dolayısıyla apartman çocuklarını bilgisayara mahkum etmeyin. Onlarla oyun oynayın. Onları mutlaka sos-yalleştirin. Çocuklar küçükse kreşe de gönderebilirsiniz. Serada sebze meyve yetiştirir gibi yetiştirmeyin. Onların iyiliği için bazı riskleri alm. Anne babalık, kapalı kutuda çocuk yetiştirmek değil, onları hayata hazırlamaktır. Öte yandan teknoloji bağımlılığı olan bir ailenin çocuğunda da bu tarz bir problemin oluşması daha yüksektir. Unutulmamalıdır ki çocuklar öncelikle kendi anne babalarını örnek alır. Ebeveynini elinde sürekli telefonla ya da televizyon karşısında gören çocuk kendi de bu mecralara yönelecektir. Bu mecralara yönelen çocukların da teknoloji bağımlısı adayı olma riski maalesef yüksektir.

Kaynak: Sözcü Gazetesi 

Okunma : 4985

 

Haberler

Foto Galeri