TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Çocuklar için değerler eğitimi hareketi başlatılmalı...

SONY DSCAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk Evleri ve Koruyucu Aile Sisteminin Geleceği Çalıştayı’nda değerler eğitimine vurgu yapıldı.

Uluslararası Çocuk Evleri ve Koruyucu Aile Sisteminin Geleceği Çalıştayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi. Sevgi ve çocuk evlerinin yaygınlaştırılması ve değerler eğitimi konusuna dikkat çekilen programda Prof. Dr. Nevzat Tarhan çocuklara, sevgi, merhamet, dürüstlük gibi duyguları içine alan değerler hareketinin acilen başlatılması gerektiğini söyledi. Kimsesiz çocukların kimsesi olmayı amaçladıklarına vurgu yapan Bakan Fatma Şahin ise çocuklara maddi ya da fiziksel ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın sıcak, koruyucu ve kollayıcı bir aile ortamın sağlanamaması halinde tüm çabaların sonuçsuz kalacağına dikkat çekti.

Uluslararası Çocuk Evleri ve Koruyucu Aile Sisteminin Geleceği Çalıştayı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi. 24-25 Kasım tarihleri arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan değerler eğitimine dikkat çekti.

SONY DSC             Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Bu çalıştayın yeni bir proje olduğunun altını çizen Tarhan, pratikte yaşanan tecrübeler ve zorlukların paylaşılmasının bu sorunların çözümünde önemli olduğunu söyledi. Ancak fikir paylaşımının olması halinde Türkiye’deki mağdur ve yetim çocuklara sahip çıkılabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kimsesiz, mağdur çocukların gelişiminde 0-6 yaşın ise önemli olduğunu kaydetti. Bu yaşın bütün değerlerin öğrenildiği yaş aralığı olduğunu hatırlatan Tarhan, toplumsal olarak hareket başlatılması gerektiğini ifade etti. Travmaya maruz kalan çocuklara sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Tarhan, koruyucu ruh sağlığının da ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Bu noktada bir değerler hareketi başlatılması gerekir diyen Tarhan;

“Merhamet, acıma, sevgi, dürüstlük, erdemli insan olma, hoşgörü…vs.  değerleri kapsayan insani değerlerin çocuklara verilmesi önemli. Kötülükle mücadelenin en güzel yöntemi iyilikleri artırmakla olur. Sadece kurban ve mağdurların düzeltilmesi amaçlanmamalı, önleyici noktada koruyucu ruh sağlığı adımlarının da atılması çok önemli.”

Son olarak kürsüye gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve ekibine çalışmalarından ötürü teşekkür ederken bu süreçte en büyük ortaklarının kendileri olduğunu sözlerine ekledi.SONY DSC

Maddi ve fiziksel imkânların çocuklar için yeterli olmadığını, sıcak, koruyucu ve kollayıcı bir aile ortamının sağlanması gerektiğini ifade eden Bakan Şahin, yetim, bakıma muhtaç çocukların insani değerler eğitimiyle yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. Ellerinde olan 14 bin çocuğun 3 bin 200’ünün çocuk evlerinde 3 bin 100 tanesinin ise sevgi evlerinde bulunduğunu vurgulayan Bakan Şahin, kurumsal bakımdan çıkıp çocukların yetişeceği bu evleri yaygınlaştırmak gerektiğini kaydetti.

Yozgat Valisi, Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdülkadir Yazıcı ve bazı sivil toplum kuruluşu yönetici ve üyelerinin de katıldığı çalıştayda Rektör Tarhan Bakan Şahin’e desteklerinden ötürü plaket takdim etti. Programda destek verenler de plaketle ödüllendirildi.

VİDE İÇİN…Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 5654

 

İlgili

19 Kasım 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
06 Aralık 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri