TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Çocuklar arasında görünmeyen ayrımcılık var

Siz de “Ben de acaba çocuklarım arasında ayrımcılık yapıyor muyum” kaygısınıyaşıyor musunuz?

tarhan_trt

Prof. Dr. Nevzat Tarhan TRT OKUL’da ekranlara gelen “Anne Çocuk” programında anlattı.

Haber dergisi TİME’in, “Anne babalar, evlatları arasında ayrımcılık yapıyor” konulu araştırması son günlerde en çok tartışılan konular arasına girdi. Öyle ki anne-babalar kendini sorgular hale geldi adeta. Ebeveynler ben de acaba çocuklarım arasında ayrımcılık yapıyor muyum kaygısını yaşamaya başladı.

TRT Okul Televizyonu’nda yayınlanan, sunuculuğunu Zeynep Kasımlıoğlu Özturan, Ayşe Erbulak ve Banu Çiftçi'nin yaptığı “Anne Çocuk” programının da gündemindeydi bu önemli konu. Programın konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dı. Tarhan, konuya ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ayrımcılığı tarihsel perspektifte değerlendiren Tarhan;

GÖRÜNMEYEN AYRIMCILIK VAR

Tarihi de baktığımızda Hz. Yakup, Hz. Yusuf’u kardeşleri arasında daha fazla sevdi ve kardeşleri Hz. Yusuf’u kıskandı, kuyuya attı. Aslında görünmeyen bir ayrımcılık var.

Hemen her aile ayrımcılığı farkında olmadan yapabilir. Önemli olan bunun farkına varılmasıdır.

AYRIMCILIKTA CİNSİYET FAKTÖRÜ

Kimi anne babaların çocukları arasında yaptıkları ayrımcılıkta cinsiyettin etkili olduğunu ifade eden Tarhan, kız çocuklarının erkeklere oranla kendilerini daha fazla sevdirebildiklerini belirtiyor. Kız çocuklarının erkeklere oranla empati becerilerinin daha gelişmiş olduğunu vurgulayan Rektör Tarhan, bu durumun genetikle ilgili olduğunu söylüyor. Tarhan, kız çocuklarının ilgiyi üzerlerine daha kolay çekebileceklerinin altını çiziyor.

SORUNLU ÇOCUĞA AŞIRI İLGİ DÜŞMANLIĞA NEDEN OLUYOR

Sağlık durumu yerinde olmayan ve birtakım problemler yaşayan bir çocuğa ailenin diğer kardeşlerden daha fazla ilgi göstermesinin yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşırı ilgiye diğer kardeşler ses çıkarmasa da bu durumun ileride düşmanlıkla sonuçlanabileceğini kaydediyor.

NEGATİF İLGİ İLGİSİZLİKTEN İYİDİR

Sonuçları hemen gözükmeyen duygusal ihmalin de çocuğun gelişimi açısından ciddi problemlere neden olabileceğini hatırlatan Tarhan ailelere, negatif ilgi dahi olsa çocuklarına ilgi göstermesi gerektiğinin altını çiziyor. Tarhan “Negatif ilgi ilgisizlikten iyidir” diyor.

SEVGİ PASTA DEĞİL GÜNEŞ GİBİDİR HERKESE EŞİT GİDER

Sevgi güneş gibidir diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan;

“Çocuklar anne-baba sevgisinin pasta gibi parçalara bölündüğünü sanır ama aslında durum öyle değildir. Sevgi pasta değil bir güneş gibidir. Herkese eşit gider. Sadece sevgi ifadesinde hata olur. Böyle durumda da anne-baba çocuğuyla konuşmalı onu sevdiğini ancak, ifade edemediğini söylemesi gerektiğini dile getirdi. Tarhan bir ebeveynde ayrım yapmamalıyım duyarlılığı dahi varsa bu inancın yeterli olabileceğini söyledi.

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 5688

 

İlgili

01 Mart 2023
"Kişisel Haberler" içerisinde
05 Temmuz 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde
01 Ocak 2000
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri