TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

‘Bu adam deli’ dedim sesimi duyan olmadı

‘Bu adam deli’ dedim sesimi duyan olmadı

Maltepe’de bir babanın iki çocuğunu tüfekle öldürüp, aynı tüfekle intihar olayı Türkiye’yi yasa boğarken, çocuklarının cenazelerini almak için Adli Tıp’a giden acılı anne, “Çocuklarım için koruma talebinde bulundum, bana ve çocuklarıma kimse yardım etmedi. Bunun hesabını kim verecek” dedi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan olayı Sabah Gazetesi’ne değerlendirdi.

İstanbul Maltepe'de boşanma aşamasındaki kocasının katlettiği iki çocuğunun cenazesini almak için Adli Tıp'a giden anne Dilek Yardım feryat etti: Bu adam deli dedim, koruma istedim, kimse yardım etmedi..." Maltepe Fındıklı Mahallesi Zambak Sokak'ta önceki akşam, eşiyle 3 aydır boşanma aşamasında olan Ali Yardım (29) cinnet getirerek minik yavruları Elif Mina (2) ile Miray Hira'yı (3) pompalı tüfekli öldürüp intihar etti. İki evladını kaybeden anne Dilek Yardım dün Adli Tıp Kurumu'nda hayatının en acı gününü yaşadı. Çocuklarının cenazesini almaya giden Dilek Yardım, erkek şiddetiyle ilgili feryat etti. Yaşananları anlatan Dilek Yardım şunları kaydetti:

'Kaç kez şikâyette bulundum'

Görüş günüydü. 'Çocuklarını öldürdüm. Mutlu musun' diye beni aradı. İki çocuğum öldü benim. Emziği elimde kaldı. Biri 3, biri 2 yaşında. Kimsecikler sahip çıkmadı. Sığınma evlerinde kaldım. Ama çocuklarımı koruyamadım. Sahip çıkamadım çocuklarıma. Büyük kızım çok kibardı. Çok akıllıydı. Küçük kızım çok tatlıydı. Şimdi hiçbiri yok. Tek başıma kaldım. Ne olacak şimdi? Kim sahip çıkacak bana. Kim verecek o çocukların hesabını. Dünden beri yalvarıyorum. Polisine, amirine, savcısına. Bir kerecik çocuklarımı göremedim. Polisine de yalvardım savcısına da yalvardım. Beni bu adamdan kurtarın dedim.

Daha önce polislere şikâyet ettim, silahla, bıçakla dayandı. Bir gece bile içeride tutmadılar onu. Çocuklarım için koruma talebinde bulundum, kimse yardım etmedi. Buna kendi ailem de dâhil. 'Bu adam deli, bir şey yapacak' dedim, kimse oralı olmadı. Kaç kez şikâyette bulundum sesimi duyan olmadı. Bunun hesabını kim verecek...

‘Bu adam deli’ dedim sesimi duyan olmadı 2Uzmanlar: Bu Babalara Çocuk Emanet Edilemez

Öz yavrularına kıyan Ali Yardım'ın katliamı sonrası 'Bu babalara çocuk emanet edilmeli mi?' sorusu gündeme geldi. Uzmanlar, boşanma aşamasındaki 'sorunlu' ebeveynlere çocukların emanet edilmemesi görüşünde birleşti.Tarhan: Potansiyel Hasta Görülmeli

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan: 

Bu tarz ebeveynlerin durumunda iki şey araştırılmalı; Hasta mı değil mi, kişilik bozukluğu var mı yok mu? Aile içi şiddet varsa, bu durumu mahkeme öncüllerine alarak, öngöreli ve psikolojik danışman verilmeli. Eğer ebeveynlerin ikisinde de problem gözlemleniyorsa çocuğun durumu öngörülmeli ve yine psikolojik destek verilmeli. Hiçbir sağlıklı insan, baba ya da anne bunu evladına yapmaz. Burada suçlu olmaktan ziyade hasta olma durumu söz konusu. Bu kişiler bir anlamda potansiyel birer hasta gibi görülmeli ve ona göre destek sağlanmalı. Aksi halde kişi çözümü yani en güvenli ortamı ölüm olarak görür ve kendi canına dahi kıymaya kadar gidebilir.

Sabah

Okunma : 9699

 

Haberler

Foto Galeri