TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Beslenme; ruh, beden ve zihin sağlığını etkiliyor.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Televizyon Sunucusu İkbal Gürpınar’ın Instagram canlı yayını konuğu oldu. Ruh sağlığımızda beslenmenin önemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarhan, az yemek, sağlıklı uyku, pozitif düşünmenin önemine dikkat çekti.

Beslenme; ruh, beden ve zihin sağlığını etkiliyor.

“Ruh ve kişilik kendisini beyin vasıtasıyla ifade ediyor”

Ruh ve kişilik yapılarının beyin vasıtasıyla ifade edildiğine dikkat çeken Tarhan; “Son yıllardaki araştırmalar beslenme ile ruh, zihin, beden sağlığının arasındaki nedensellik bağını çok güzel ortaya çıkardı. Ruh sağlığı dediğimiz zaman beyin sağlığı kast ediliyor. Çünkü ruh ve kişilik yapımız kendisini beyin vasıtasıyla ifade ediyor. Bir müzik yapımcısının nasıl enstrümana ihtiyacı varsa, insan ruhunun da kendisini ifade edebilmesi için beyninin sağlıklı olmasına ihtiyacı var. Aslında bizim ruh hastalıkları dediğimiz hastalıklar beyinle bağlantılı. Ve beynimiz de sessiz bir organ. Beyin 7/24 ve çok sessiz çalışıyor.” İfadelerini kullandı.

“Sağlıklı bir uyku için ışık olmayan yerde uyunmalı”

Konuşmasının devamında ruh sağlığı ve beslenmeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarhan;  “Şeker, glukoz beyin için temel besinler. Vitamin, mineral, oligo elementler de önemli. Son zamanlarda keşfedilenlerden bir tanesi Omega-3. Beyin uykuda küçülüyor, damarlar genişliyor, damarların etrafında ince bir şerit oluşuyor ve yorgunluk maddeleri oradan atılıyor. Beyin uyuduğu zaman bütün birikmiş maddeleri temizliyor. Onun için beyin ve ruh sağlığında uykuyu temel ihtiyaç olarak görüyoruz. Uyku bozuklukları ve uyku apnesi olan kişiler gece kaliteli uyuyamıyor derin uykuya giremiyorlar. Böyle olunca beyin yarım yamalak çalışıyor. Halsizlik ve unutkanlık oluyor. Sağlıklı bir uyku için ışık olmayan yerde uyumalıyız. Gün ışığı melatonin salgılanmasını engelliyor.” Şeklinde konuştu.

Mutluluk için pozitif ruh hali şart!

Pozitif düşünmenin insan sağlığındaki önemine değinen Tarhan; “Mutluluk için kişinin pozitif ruh hali içinde olması lazım. Negatifi göreceğiz ama pozitif odaklı yaşayacağız. Hasan Basri’nin bir sözü var; ‘Ölüm, açlık, acizlik bu 3 hal olursa kişi kibirden kurtulur.’ Az yemek, sağlıklı uyku, pozitif düşünmek bunlar önemli. Kontrol edilebilen stres faydalıdır, kontrol edilemeyen stres zararlıdır.” Dedi.

Okunma : 2207

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri