TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

AR-GE’DE ÜSKÜDAR FARKI, YÖK’ÜN 2020 RAPORUNDA!

AR-GE’DE ÜSKÜDAR FARKI, YÖK’ÜN 2020 RAPORUNDA!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından her yıl yayınlanan “Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları Raporu”nun 2020 yılı verilerini kapsayan raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda Üsküdar Üniversitesi, “Öz Kaynaklı Araştırma Proje Bütçelerine Göre” yapılan sıralamada AR-GE’ye ayırdığı 11 milyon 521 bin 342 TL’lik bütçesi ile ilk 5 üniversite arasında yer alarak “gerçek bir bilim yuvası” olduğunu belgelemiş oldu.

Yumuşak güç AR-GE!

21 bini aşkın öğrencisi ile raporda vakıf üniversiteleri arasında en çok öğrenciye sahip ilk 10 üniversite arasında yer alan Üsküdar Üniversitesi, araştırma - geliştirme faaliyetlerine verdiği önemle dikkat çekti. Raporun “Öz Kaynaklı Araştırma Proje Bütçelerine Göre” yapılan sıralamasında AR-GE’ye ayırdığı 11 Milyon 521 Bin 342 TL’lik bütçesi ile 77 vakıf üniversitesi arasında ilk 5’e giren üniversite, ayrılan bütçenin tamamını AR-GE faaliyetleri için kullanarak ülkemizin bilimsel gelişimine ‘yumuşak güç AR-GE’ ile önemli bir katma değer sağladığını ortaya koydu.

Yabancı öğrencilerin de gözdesi Üsküdar

Raporda en çok yabancı öğrencisi bulunan vakıf üniversitelerine ilişkin sıralamaya da yer verildi. Buna göre Üsküdar Üniversitesi, toplam öğrenci sayısının %7.1’ni oluşturan 1.512 yabancı öğrencisiyle 77 vakıf üniversitesi arasında 6. Sırada yer aldı.

“Yatay Geçiş”le Üsküdar’ı tercih ediyorlar

Rapordaki bir başka veride de farklı üniversitelerde eğitim görürken Üsküdar Üniversitesi’ne yatay geçişle gelen öğrencilerin sayısındaki artış dikkat çekiyor. Sıralamada 6. olan Üsküdar’a 2019-2020 Akademik Yılı’nda 654 öğrenci farklı üniversitelerden yatay geçiş yaptı.

Üsküdar TIP, ilk yılında ilk 10’da!

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi de 2019-2020 Akademik Yılı’nda ilk öğrencilerini almasına rağmen, 2019 YKS’de başarılı öğrencilerin tercihi oldu. Raporun, “YKS başarılarına göre tıp fakültesi bulunan vakıf üniversiteleri” sıralamasında ilk 10’a giren üniversite, Tıp’ta 50.000 barajı olmasına rağmen 2019 YKS başarı sırasında en son 23.945. sıradan öğrenci almıştı.
AR-GE’DE ÜSKÜDAR FARKI, YÖK’ÜN 2020 RAPORUNDA! 2

Prof. Dr. Tarhan: “Ne kadar AR-GE, o kadar icat”

Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Nobel adayı bilim insanları yetiştirme hedeflerinin bir kez daha tescillendiğini belirterek, “Üniversite olarak kurulduğumuz günden bu yana AR-GE’ye ne kadar önem verdiğimiz ortada. Çünkü ne kadar AR-GE, o kadar icat demek. Her platformda dile getirdiğimiz proje vurgusunun lafta kalmadığı YÖK’ün 2020 raporuyla anlaşılmış oldu. Bugün AR-GE’de geldiğimiz nokta,  “proje kültürü” ve “girişimcilik” dersini zorunlu tutmamızın da bir sonucudur” diye konuştu.

Okunma : 2029

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri