TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Anadolu Ağabeyleri panellerinin 9’uncusu Kocaeli’nde yapıldı.

118995Anadolu Ağabeyleri panellerinin dokuzuncusu Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinden Binbaşı Asım Bey adına Kocaeli'de yapıldı. Kocaeli’nde gerçekleştirilen panele Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı.

Anadolu Ağabeyleri panellerinin dokuzuncusu Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinden Binbaşı Asım Bey adına Kocaeli'de yapıldı. Risale Akademi, AKAV ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Panel Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Açış konuşması yapan Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail Benek, Binbaşı Asım Beyin, yakın siyasi tarihimizin en trajik haksızlığına maruz kalmış bir şahsiyet olduğunu belirterek, "Binbaşı Asım Bey, cephede "Allah" diyerek zafer kazanmış bir ordunun subayıdır. Ve sonrasında "Allah" dediği için ve risale okuduğu için maalesef yargılanır" dedi. Benek, "Onun, kendisini yargılayanlara söyleyecek sözü yoktur. Sözün bittiği yerdedir. Söz bitmiştir. Madde gitmiştir. Ceset varlığını kaybetmiştir. Artık geriye mana, maneviyat kalmıştır. İçinde bulunduğu yargılanma anı, hayatı durdurmuş, dünyayı unutturmuştur. Uğrunda şehit düşmek için cephede savaştığı değerleri ve davası hala bir fedai istemektedir. O şerbeti tatmasını kader takdir etmektedir" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mehmet İpçioğlu'nun yönettiği panelde konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise Bediüzzaman Hazretlerinin asker metaforlarını çok iyi kullandığını vurguladı. Araştırmacı-yazar İhsan Atasoy Binbaşı Asım Beyin devrini anlamakta fayda olacağını, dile geirerek, "O devirde zulmün eşi benzeri yoktur. Bediüzzaman diğer alimlerin aksine çileye hicret etmiştir. Binbaşı Asım bey Üstada muhabbetle bağlanmış onun yerine ölmeyi azu etmiştir" dedi.

 RİSALEHABER

 

Okunma : 2728

 

İlgili

04 Mayıs 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
22 Aralık 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
02 Nisan 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri